"Kamu Yönetimi Uzmanlık İşidir"

Aile Birliğinin Korunması İçin Memura Tanınan İzin Hakları Neler?

indir (1)Görev ya da eğitim maksadıyla eşleri başka yerlerde bulunan memurların, aile birliğinin korunması amacıyla kullanabilecekleri çeşitli izin hakları bulunmaktadır.

Aile birliğinin korunması için memurlara tanınan izin hakları konusundaki düzenlemeler 657 sayılı Kanunun farklı maddelerinde yer almaktadır. Bu düzenlemelerin, kolay ulaşılması ve anlaşılması için bir takım bilgileri derledik.

nedeniyle

Eşlerinin görev veya eğitimlerinden dolayı, bazı hallerde memurlar aylıksız izin kullanabilmektedir.

*Sürekli görevle yurtiçinde başka bir yere atanan memur veya diğer personel kanunlarına tâbi personelin memur olan eşi, aylıksız izin kullanabilir.

*Eşi zorunlu yer değiştirme suretiyle atanan memur, eşinin atandığı yere atanamıyorsa ve eşi 1 ve 2 nci derece kalkınmada öncelikli yerler dışında görev yapıyorsa, aylıksız izin kullanabilir.

*Sürekli görevle yurtdışına atanan veya en az 6 ay süreyle yurtdışında geçici olarak görevlendirilenlerin (memur veya diğer personel kanunlarına tâbi personel) memur olan eşi aylıksız izin kullanabilir.

*Eğitim amacıyla şahsen sağladığı özel burstan yararlanmak üzere aylıksız izin kullananların (memur veya diğer personel kanunlarına tâbi personel) memur olan eşi aylıksız izin kullanabilir.

*Burslu olarak ya da bütçe imkânlarıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına gönderilenlerin (memur veya diğer personel kanunlarına tâbi personel) memur olan eşi aylıksız izin kullanabilir.

*Kamu kurumları tarafından yurtdışına gönderilen öğrencilerin memur olan eşi aylıksız izin kullanabilir.

*Yabancı devletlerin resmi kurumlarında ya da uluslararası kuruluşlarda görev yapmak üzere aylıksız izin kullananların memur olan eşi aylıksız izin kullanabilir.

Eş durumu nedeniyle ücretli izin

Eşinin görevinden dolayı, bazı hallerde memurların aylık alarak izin kullanabilmesi de mümkün olabilmektedir.

Memurun eşi zorunlu yer değiştirme suretiyle 1 ve 2 nci derece kalkınmada öncelikli yerlere atanmışsa, memur bu yerlere atanamıyorsa ücretli (kısmen) izin kullanabilir.

Eşinin atanmış olduğu yere, kurumiçi ve kurumlararası yollarla memurun atanabileceği herhangi bir kurum yoksa ya da kurum olmakla birlikte niteliğine uygun boş bir kadro bulunmuyorsa, talebi üzerine memura ücretli izin verilir.

Bu şekilde ücretli izin alan memura; aylık (taban ve kıdem aylığı dahil), ek gösterge, zam ve tazminatlarının kanuni kesintiler düşüldükten sonraki net miktarının,

-Eşi kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yerlerde olanlara % 50’si,

-Eşi kalkınmada 2 nci derecede öncelikli yerlerde olanlara % 25’i,

kurumu tarafından ödenir.

memurunyeri

Link to this post:

<a href="http://www.dpud.org/aile-birliginin-korunmasi-icin-memura-taninan-izin-haklari-neler/">Aile Birliğinin Korunması İçin Memura Tanınan İzin Hakları Neler?</a>

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

ÜYELERİMİZDEN HABERLER

No data found, please check the expiration date.

E-Bülten Üyeliği

E-bülten ile hem derneğimiz faaliyetlerinden hem de uzmanlarımızın hazırladığı haber ve dosyalardan anında haberdar olun !

Arşivler


Hit Counter provided by Skylight
Önceki yazıyı okuyun:
Memurun Yıllık İzin Talebi Reddedilebilir mi ?

     Kanunla kendilerine tanınmış yıllık izin hakkını kullanmak isteyen Devlet memurlarının, bazen amirlerinin keyfi değerlendirmelerinden dolayı, istedikleri tarihlerde izin...

Kapat