"Kamu Yönetimi Uzmanlık İşidir"

X ve Y kuşağının iş hayatından beklentileri çok farklı

Devlet Personel Uzmanları Derneği

Araştırma sektörünün lider kuruluşlarından BAREM, ve jenerasyonunun iş hayatındaki tutum ve değerlerinin farklılıklarını ortaya koyan bir araştırma yayımladı. Araştırma sonuçlarına göre 1980-1999 arası doğan kuşağının %40’ı rahat bir ortamda çalışarak kariyer hedeflerine hızlıca ulaşmak isterken bu oran 1965-1979 arası doğan X kuşağında %24 olarak görülüyor.

x ve y

BAREM tarafından gerçekleştirilen araştırma, kariyerinin başında olan Y kuşağı ile iş tecrübesi daha fazla olan X jenerasyonunun, işyerinde eğlenerek çalışma, çalışma ortamının rahat olması, hızlı kariyer fırsatı elde edebilme ve sosyal hayatlarının işyerlerine olan etkisi gibi unsurlarla birbirlerinden farklılaştıklarını ortaya koyuyor.

Araştırma; beyaz yakalı ve üniversite mezunu 242 kişiyle online anket yöntemi ile gerçekleşti. Görüşülen kişilerin 122’si X kuşağı 120’si ise Y Kuşağı.

İş ortamında kendine fırsatlar sunulmasını ve inisiyatif alabileceği ortamlar yaratılmasını bekleyen Y kuşağının %43’ü yaratıcılığını sürekli direktif alarak değil, kendi kendine tecrübe edinerek öğrenmekten yana olduğunu söylüyor.

Değerlendirmesi Önemli Bir Motivasyon Kaynağı

Y kuşağının %69’u yöneticisinden düzenli olarak performansı ile ilgili geri bildirim almanın motivasyonunu artırdığını söylerken X kuşağında bu oran %53.

Y Kuşağı İş Yerinde “Eğlenerek” Çalışmak İstiyor

Yöneticiden düzenli olarak performansı ile ilgili geri bildirim almak isteyen Y’lerin; hırslı ve kariyer basamaklarını hızla çıkmak isteyen bir yapısı var. İşyerinde eğlenerek çalışmak, bu jenerasyon için diğer önemli bir motivasyon kaynağı. Y kuşağının %73’ü iş ortamında eğlenerek çalışmak isterken X kuşağının %54’ü eğlenceli bir çalışma ortamını önemsiyor.

Özel Hayatın İş Hayatına Etkisi X ve Y Kuşağında Farklılıklar Gösteriyor

Özel ve iş hayatında anlaşabileceği insanlarla beraber olmak, Y jenerasyonu için önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. ‘’Sosyal yaşantımı ve özel hayat saatlerimi etkileyecek hiçbir iş yerinde çalışmam’’ diyenlerin oranı Y kuşağında %48, X kuşağında ise % 39. Sosyalleşmeyi seven Y kuşağının %63’ü işyerinin esnek bir çalışma ortamı sunmasını isterken, X kuşağının %49’u esnek bir çalışma ortamının önemli olduğunu düşünüyor.

pembenar.com

Link to this post:

<a href="http://www.dpud.org/x-ve-y/">X ve Y kuşağının iş hayatından beklentileri çok farklı</a>

Similar posts
  • Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendi... Küreselleşme ile birlikte şirketlerin; piyasa koşullarında varlığını sürdürebilmeleri ve rekabet üstünlüğü kazanmaları için artık en önemli değer olduğunun açıkça dile getirildiği insan kaynaklarına var olandan daha çok değer vermeleri ve onu doğru yönetebilmeleri gerekmektedir. Bu anlamda, bu değerli kaynağın şirketin hedeflerinin gerçekleştirilmesine hizmet edebilmesi için belli özellikleri olması gerekmektedir. İşte “yetkinlik” 1960’larla başlayan ve literatürde [...]

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

ÜYELERİMİZDEN HABERLER

No data found, please check the expiration date.

E-Bülten Üyeliği

E-bülten ile hem derneğimiz faaliyetlerinden hem de uzmanlarımızın hazırladığı haber ve dosyalardan anında haberdar olun !

Arşivler


Hit Counter provided by Skylight
Önceki yazıyı okuyun:
Devlet Memurluğuna Atanma Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı.

             Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair...

Kapat