"Kamu Yönetimi Uzmanlık İşidir"

Yüksek Lisans ve Doktora Yapmak Memura Ne Kazandırır?

Memuriyete girmeden önce ya da memurlukları sırasında, veya yapan memurlar, bu eğitimleri nedeniyle çeşitli haklardan yararlanırlar. Gördükleri bu eğitimler nedeniyle çeşitli haklardan yararlanmalarında,  bazen görülen eğitimin memurun mesleği (lisans eğitimi) ile ilgili alanda olması şartı aranırken, bazı durumlarda ise bu şart aranmamaktadır.

arayis

Yüksek Lisans (master) yapılması

-Memurluğa girmeden önce veya memuriyet sırasında yüksek öğrenim üstü yüksek lisans derecesi almış olanlara bir kademe ilerlemesi uygulanır.

-Yüksek lisans yapmış olmak, görevde yükselme eğitimine alınma ve sınav değerlendirmelerinde kullanılan Personel Değerlendirme Formundaki puanlamada,  lisans mezunlarına göre daha yüksek puan almayı sağlar.

-Ekonomist unvanına sahip olup, ekonomi alanında lisansüstü öğrenim görmüş olanlardan, Teknik Hizmetler Sınıfında “Ekonomist” unvanlı kadrolarda görev yapanlara, ek özel hizmet tazminatı verilir.

Doktora yapılması

-Meslekleri ile ilgili öğrenim dalında doktora yapanlara bir derece yükselmesi uygulanır. Yüksek lisans yapılması nedeniyle daha önce bir kademe ilerlemesinden yararlanılmış olunması halinde ise sadece iki kademe ilerlemesi uygulanır. Ancak her iki halde de, doktora öğreniminin, ilgililerin lisans eğitimleri ile ilgili öğrenim dalında olması gerekir.

-Doktora öğrenimini bitiren personel için, atama yapılacak görev için aranan hizmet süresi ve öğrenim şartını taşımaları kaydıyla, uzman veya aynı düzeydeki görevler ile daha alt görevlere yapılacak atamalarda, görevde yükselme sınavına girme şartı aranmaz.

-Doktora yapmış olmak, görevde yükselme eğitimine alınma ve sınav değerlendirmelerinde kullanılan Personel Değerlendirme Formundaki puanlamada,  yüksek lisans yapmış olanlara göre daha yüksek puan almayı sağlar.

-Doktora öğrenimini bitirmiş olanlar, unvan değişikliği sınavına katılmaksızın öğrenimle kazandıkları görevlere atanabilirler.

-Tıpta uzmanlık mevzuatı hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personelin aynı dallarda doktora belgesi almaları halinde haklarında daha yüksek; ek gösterge, nöbet ücreti göstergesi, yan ödeme ve özel hizmet tazminatı rakamları uygulanır.

-Ekonomist unvanına sahip olup, ekonomi alanında doktora derecesi bulunanlardan, Teknik Hizmetler Sınıfında “Ekonomist” unvanlı kadrolarda görev yapanlara, ek özel hizmet tazminatı verilir.

memurunyeri

 

Link to this post:

<a href="http://www.dpud.org/yuksek-lisans-ve-doktora-yapmak-memura-ne-kazandirir/">Yüksek Lisans ve Doktora Yapmak Memura Ne Kazandırır?</a>

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

ÜYELERİMİZDEN HABERLER

No data found, please check the expiration date.

E-Bülten Üyeliği

E-bülten ile hem derneğimiz faaliyetlerinden hem de uzmanlarımızın hazırladığı haber ve dosyalardan anında haberdar olun !

Arşivler


Hit Counter provided by Skylight
Önceki yazıyı okuyun:
Askerlik ve Merkezi Yerleştirme (KPSS tercihleri )

    2012 KPSS puanlarıyla yapılacak ilk yerleştirme 24 Haziran-3 Temmuz 2013 tarihleri arasında ÖSYM internet sistemi üzerinden yapılacak. Askerlikle...

Kapat